IPCSA Blockchain
Bill of Lading Initiative
В рамках візиту Прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху в Україну 19 серпня 2019 року однією з важливих тем переговорів з Президентом України була розвиток IT-технологій і підтримка стартапів. Зокрема, Прем'єр Ізраїлю відзначив співпрацю українських і ізраїльських ІТ компаній: "Ізраїльські компанії тут працюють, і ми співпрацюємо з десятками тисяч, десь близько 50 тисяч українських комп'ютерних інженерів, математиків, вчених, тих, хто задіяний в сфері сучасних технологій".

Одним з таких проєктів є співпраця між Ізраїльської портової компанією - оператором системи портового співтовариства в портах Ізраїлю і української ТОВ «ППЛ 33-35» - оператором інформаційної системи портового співтовариства в портах України, щодо розвитку електронного коносамента на основі технології блокчейн.

Проєкт був представлений в 2018 році в Роттердамі на щорічному засіданні IPCSA (Міжнародної асоціації систем портового співтовариства) і активно розвивається під її егідою.

На сьогоднішній день до проєкту приєдналися системи портового співтовариства з Іспанії (Portic, Барселона), Німеччини (DBH, Бремен) і Італії (Autorità di Sistema del Mare Adriatico Orientale, Трієст), а також ізраїльський банк Leumi, іспанська Sabadell, ряд митних брокерів, вантажовідправників і вантажоодержувачів, а також найбільший контейнерний морський перевізник Ізраїлю - ZIM.

Технологічний партнер і провайдер платформи для проєкту - компанія Microsoft, забезпечила можливість використання Enterprise Ethereum with Microsoft Workbench. Дане рішення приваблює своєю високою інтегрованістю з існуючими корпоративними продуктами Microsoft, такими як Azure та Active Directory. Це спрощує приєднання до проєкту нових учасників, а також інтеграцію інформаційних систем.

Ключова особливість проєкту - побудова вузлів на базі існуючих систем портового співтовариства.
Це дозволяє нівелювати складність і технологічні особливості блокчейн-проєкту і надати кінцевим користувачам зручний і звичний їм інтерфейс інформаційної взаємодії. Крім того, це дозволяє доповнити мережу додаткової операційної інформацією, що стосується обробки суден і вантажів у портах, що підвищує якість наданого обслуговування для кінцевих користувачів.
Блокчейн як технологія розподілених реєстрів має серйозний потенціал для вирішення проблеми нестачі довіри між учасниками торгової (і транспортної) ланцюгів на технологічному рівні.

За своєю суттю блокчейн є криптографічний протокол, який дозволяє окремим сторонам мати загальну довіру до транзакції, оскільки реєстр не може бути легко підроблений (тобто після запису даних його можна змінити). Ця достовірність створюється поєднанням факторів, включаючи криптографію, використовувану в блокчейне, його механізм консенсусу / перевірки і його розподілену природу.

У разі публічного блокчейн таким арбітром є сукупність всіх вузлів, які вирішили брати участь в консенсусі. У разі приватного блокчейн арбітр - це консорціум вузлів, яким довіряють (дають дозвіл) створювати консенсус в мережі.
    Технології блокчейн в логістиці можна використовувати для
    Супровідних фінансових і страхових документів;
    Документів про відправку і перевезення;
    Документів про логістику контейнерів і верифікації коносаментів;
    Дозволів і декларацій національних контролюючих органів.

    Перспективи застосування технології Blockchain в логістиці

    Практичних прикладів застосування технології блокчейн в логістиці стає більше з кожним днем, з'являються нові проєкти, існуючі проєкти розширюють кількість сервісів.

    Кілька місяців тому платформа DELIVER, заснована на технології блокчейн, анонсувала доставку першого контейнера, повністю оформленого засобами платформи.

    Інший консорціум, також розвиває логістичний проєкт на базі технології блокчейн - Maersk-IBM - TradeLens недавно зробив заяву про намір монетизувати доступ до проєкту як окремий сервіс.

    У той же час, активне прийняття технології блокчейн індустрією виявило і нові проблеми. Питання безпеки блокчейна як технологічного рішення стають все більш актуальними - не дарма ця тема стала однією з провідних на Всесвітньому Економічному Форумі в поточному році.

    За їхніми прогнозами, до 10% світового ВВП до 2025 року буде зберігатися в розподілених реєстрах, в зв'язку з цим вплив технології на світову економіку і питання безпеки і рівня довіри до цієї технології стають вкрай важливими.

    У цьому контексті Сектор інтеграції і торгівлі Міжамериканського банку розвитку (IDB) і Центр четвертої промислової революції (C4IR) Всесвітнього економічного форуму (WEF) у 2018 році запустили унікальний проєкт: «Єдине вікно глобальної торгівлі на технології Blockchain в рамках ініціативи Форуму TradeTech, щоб оцінити потенційне використання технології Blockchain в торговій екосистемі.

    До питань стандартизації технології блокчейн підключилися і такі міжнародні організації, як Центр зі спрощення процедур торгівлі та електронним операцій Організації Об'єднаних Націй (UN / CEFACT).
      Можна констатувати, що технологія блокчейн пройшла свій період юнацького розквіту, коли вона сприймалася як модний тренд, і робилися спроби будувати все на блокчейне, безвідносно до віддачі таких проєктів. На ринок пропозицій рішень на основі блокчейн вийшли провідні IT корпорації зі своїми перевіреними і довіреними платформами, розробляються міжнародні стандарти в цій галузі.

      Таким чином, технологія стає тим, чим і повинна бути - інструментом, що дозволяє при правильному застосування підвищити ефективність існуючих процесів і створити можливості для появи нових. Ключовою перевагою цього інструменту є можливість реалізації засобів функціональної сумісності існуючих і нових безпаперових систем без необхідності узгодження рівня довіри між ними, що вкрай важливо в міжнародній торгівлі і логістики.

      Багато експертів виділяють значний вплив таких технологій, як блокчейн, інтернет речей і платформи на розвиток логістики в найближчому майбутньому. Готовність учасників логістичного ланцюга до цих технологій вже сьогодні приносить конкретні результати і забезпечує конкурентні переваги.


        Приєднатися до
        пілотного проєкту е-Коносамент

        Натискаючи на кнопку, ви даєте згоду на обробку персональних даних та погоджуєтеся з політикою конфіденційності.